O NAS
Kapela folkowa Styrta jest formacją założoną w 2002 roku w Krasnymstawie w województwie lubelskim. Skład kapeli to w większości studenci lubelskich uczelni - dziesięć młodych osób wykonujących utwory łemkowskie, ukraińskie, pieśni ludowe z południowo-wschodniej Polski, a także utwory własne na tradycyjnych instrumentach akustycznych, takich jak: akordeon, gitary, bęben, skrzypce i flety.
Kapela uatrakcyjnia swoimi występami koncerty, festiwale, festyny, imprezy zamknięte, a także charytatywne w wielu miejscowościach w Polsce i na Ukrainie. Swoimi wykonaniami, uśmiechem i entuzjazmem zachęcają odbiorców do zabawy razem z nimi oraz zasłuchania się w muzyce folkowej.
Charakterystyczną cechą wizualną Styrty są oryginalne stroje i bose stopy, które pozwalają im być  "bliżej korzeni" :)
Osiągnięcia zespołu to udział w: Mikołajkach Folkowych w Lublinie, koncercie w Sali kongresowej w Warszawie podczas 38. Światowego Kongresu Rolników, XVII Ogólnopolskim Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Będzinie (III miejsce), Przeglądzie Kapel Folkowych w Biłgoraju (I miejsce), Folkowisku Hutor Gorajec, Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym. Warto wspomnieć, że w konkursie „KULTURA 2013” w kategorii zespół artystyczny kapituła obdarzyła mianem laureata kapelę Styrta.
Najważniejsze z osiągnięć to nagranie w roku 2011 pierwszej płyty zatytułowanej "FOLK BOSO", na której znajduje się dwanaście utworów  zaaranżowanych przez Styrtę.

The folk band “Styrta” was formed in 2002 in Krasnystaw, in Lublin voivodeship. The majority of band members are university students in Lublin – ten young people playing Lemko, Ukrainian and folk songs from south-eastern Poland, as well as their own pieces using traditional acoustic instruments like accordion, guitars, drums, violin and flutes. The band’s performances are a big attraction at concerts, festivals, and picnics, as well as private and charity events around Poland and Ukraine. Their energy, smiles and enthusiasm encourage the audience to join in the fun and enjoy the folk music. The signature feature of the band is their original outfit and bare feet, which let them be “closer to the roots”.

SKŁAD

JUSTYNA STRYŁA

– wokalistka, w składzie kapeli od początku jej istnienia. Wariatka w pozytywnym tego słowa znaczeniu. Wciąż poszukuje swojego miejsca na ziemi, dlatego wszędzie jej pełno:) Sympatyczna, towarzyska, rozrywkowa, ale też mądra, uczciwa i szczera.OLGA PODGÓRSKA

– „Bo Olga to dziewczyna – Anioła przypomina…”. Uwielbia śpiewać i tańczyć. Jeśli jej na czymś zależy, angażuje 100% siebie i zwykle osiąga swoje cele. Indywidualistka, ale da się lubić:) Śmiało można powiedzieć, że kiedy dołączyła do kapeli, Styrta wzniosła się na wyższy poziom folkowania.SYLWIA SZYMAŃSKA

– „świeżynka” Styrty. Sylwia dołączając do kapeli wniosła oprócz pięknego głosu dużo uśmiechu i pozytywnej energii. Jest osobą, na którą można liczyć w każdej chwili i pomimo tysiąca różnych zajęć, zawsze na wszystko znajduje czas i chęci.MILENA TOMASZEWSKA

– Milena zamyka stawkę wiekową naszego team’u. Jest najmłodszą i ostatnio przybyłą wokalistką. Miła, kulturalna, ambitna i skromna. Kocha muzykę i lubi poświęcać jej swój wolny czas. Dzielnie radzi sobie w każdej sytuacji i mimo różnicy wieku można z nią porozmawiać o wszystkim.KATARZYNA DARMOCHWAŁ

– Kasia jest skrzypaczką pełną energii i optymizmu. Zawsze uśmiechnięta, swoją osobą rozjaśnia całe otoczenie. Uwielbia ludzi, bo nie lubi być sama. Idzie przez życie na „spontanie”, choć jest często wrażliwa i zwykle rozważna i odpowiedzialna.
PAWEŁ WOJTAL

– człowiek-legenda. Nie ma chyba nikogo, kto by go nie lubił. Paweł, Lasek, Peban – wszystko jedno, ten gość po prostu jest sobą, a muzykę ma we krwi. Śpiewa, gra na fletach, flecikach i fletopodobnych, a także komponuje muzykę. Zawsze ma pod sceną tłum fanek, jednak nie znalazł jeszcze tej jedynej:)


SZYMON DARMOCHWAŁ 

– na pierwszy rzut oka cichy, spokojny i nieśmiały. Jednak jak się go bliżej pozna okazuje się bardzo rozrywkowym człowiekiem. W kapeli gra na gitarze, ale poza tym nieźle wymiata na instrumentach klawiszowych. Szymon oprócz brzmień Red Hot Chili Peppers i Lady Pank lubi dobre filmy, studenckie imprezy i piękne kobiety.PAWEŁ STRYŁA

– jest bardzo oryginalnym i niezwykłym człowiekiem. Ma tak szeroki wachlarz zainteresowań, że śmiało można byłoby napisać o nim całkiem treściwą książkę. Lubi grać na gitarze i harmonijce ustnej. Ponadto nie ma chyba żadnej gry komputerowej, w którą Paweł jeszcze nie grał. Jest bardzo towarzyski i otwarty, nie ma dla niego tematów tabu. Jego poczucie humoru zwali z nóg niejednego ponuraka.PAWEŁ KOŁTUN

– Paweł zapewne urodził się z gitarą w rękach. Od początku istnienia kapeli przechodził różne etapy muzyczno - instrumentalne. Aktualnie wygrywa piosenki folkowe na gitarze basowej, a także śpiewa. Jest wielbicielem motoryzacji i kawy – odpowiednio i idealnie zaparzonej, oczywiście przez niego:) Bez względu na wszystko, zawsze mówi to co myśli. Jest mistrzem zarządzania czasem, wystarczą mu nawet dwie godziny snu, żeby był wypoczęty.


KRZYSZTOF DARMOCHWAŁ

– w zasadzie całe życie Krzysztofa kręci się wokół muzyki i sztuki. Jest pomysłodawcą, założycielem, opiekunem i menagerem grupy. Zawsze ma setki pomysłów na nowe teksty i aranżacje. Mimo, że od reszty kapeli dzieli go dość duża różnica wieku, każdy świetnie się z nim dogaduje. Jest wyrozumiały, opiekuńczy, przedsiębiorczy – jest po prostu jednym z nas. Ma niezwykły dar zarażania ludzi miłością do muzyki i podróży. Każdy zna jego zamiłowanie do Roztocza oraz polskich gór, w szczególności Bieszczad.


Copyright © 2015 by Kapela folkowa STYRTA. Wszystkie prawa zastrzeżone.